Dvarai

Vasaknų dvaras

“Vasaknų dvaras” – šiemet atstatytas garsiausių Lietuvos giminių dvaras. Turtingiausios Lietuvos giminės (Radvilos, Pliateriai, Tiškevičiai) 400 metų šlovingai valdė šį dvarą. Šiandien išlikę nuostabūs dvaro pastatai apjungiami su šiuolaikine prabanga. Atvykę į dvarą poilsiautojai vis dar jaučia įtakingiausių Lietuvos valdovų dvasią.

Papildoma informacija:

Dvaro atidarymas 2008 m. rudenį.

Dvaro valdytojai

RADVILOS

Lietuvių kilmės LDK didikų giminė (dvarą valdė 16-17 a.).

Viena turtingiausių Europos giminių.

Radvilos vieninteliai iš Lietuvos didikų turėjo Šventosios Romos imperijos kunigaikščių titulą.

Legenda “Kaip Radvilos įsigijo Vasaknų dvarą”

Mykolas-Kristupas Radvila, ieškodamas sau dvaro, pasiuntė iš Vilniaus į aplinkines vietoves pasiuntinius, sakydamas: “Apžiūrėkite dvarus ir pasakykite, kuris iš jų gražesnis ir vertingesnis!”
– Valdove, – sugrįžę nusilenkė Radvilai pasiuntiniai, – visi dvarai puikūs, prie gražių ežerų, tačiau Vasaknos ant aukštumėlės, aplink dunkso dideli miškai ir netoli Dusetos… Taip Radvila ir įsigijo Vasaknas.
Manoma, kad Vasaknos buvo vienas mėgiamiausių Radvilų dvarų, nes nors 17 a. mažėjo Radvilų valdomas plotas (Aukštaitijoje), tačiau Vasaknas Radvilos išlaikė ilgiausiai.

PLIATERIAI

Lietuvos bajorų magnatų giminė (dvarą valdė 18-19 a.), kilusi iš Livonijos (jų amžininkas – Livonijos ordino riteris Hereboldas Pliateris).

Pliateriai labiau garsėjo ne savo turtu, bet patriotizmu ir ypatingu garbės suvokimu.

Giminės devizas: “Geriau mirtis negu negarbė” (Melior mors macula).

TIŠKEVIČIAI

Rusėnų kilmės LDK didikų giminė (dvarą valdė 19-20 a.).

19 a. tapo turtingiausiais Lietuvos žemvaldžiais.

Giminės devizas: “Išsirink, ką myli!” (Deligas quem diligas).

Grafas Jonas Mykolas Tiškevičius pradėjo valdyti dvarą 1828 metais, perėmęs jį iš Pliaterių. Tai išgelbėjo dvarą nuo sunykimo dar šimtui metų, nes už Emilijos, Cezario ir Vladislovo Pliaterių dalyvavimą 1831 metų sukilime carinė valdžia konfiskavo jų žemes ir dvarus, kurie dėl to greitai sunyko.

Apie autorių

dvarininkas

Teksto komentarai

Komentuoti