Dvarai

Glitiškių dvaro sodyba

Glitiškių dvarvietė yra šalia senojo Vilniaus – Molėtai kelio, prie Širvio ežero.

Nuo 1756 m. iki Antrojo pasaulinio karo priklausė dvarininkams Jelenskiams. Dvaras rusų kariuomenės išgrobstytas per Pirmąjį pasaulinį karą. Paskutinio dvaro savininko Kazimiero Jelenskio likimas tragiškas – 1943 m. žuvo nacių koncentracijos stovykloje Osvencime.

Tebėra 1860 m. Mozūrų maršalkos Kazimiero Jelenskio statyti rūmai, dvaro lobynas, skalbykla, spirito varykla. Dalis jų privatizuoti. Šalia rūmų, kuriuose pokariu įsikūrė mokykla, auga storas, apie 25 m aukščio ąžuolas, kuriam, manoma, apie 500-600 metų.

Šaltinis: A. Semaška “Kelionių vadovas po Lietuvą”, Leidykla “Algimantas”, 2006

Papildoma informacija:

Žmonės daug legendų apie dvarą pasakoja… Seniai tai buvo. Pono sūnus pamilo paprastą mergelę, kuri atjodavo į pasimatymus ant balto žirgo. Sužinojęs apie tai, ponas sūnų išsiuntė ilgam laikui į užsienį – neva mokslų semtis. Atjojusi į pasimatymą ir nesulaukusi mylimojo, mergelė iš sielvarto spustelėjo savo žirgą pentinais, nušuoliavo į pelkes ir dingo ten visam laikui. Kai kada, mėnesėtomis naktimis, ta mergelė ant žirgo pasirodo žmonėms pelkėse… Pasakojama apie velnią, kuris gyvena buvusiame dvaro malūne…

Prie posūkio iš plento Glitiškių link stovi paminklas 1944 m. birželio 19-20d. Lietuvos policininkų nužudytiems lenkams – karo sumaišties aukoms.

Apie autorių

dvarininkas

Teksto komentarai

Komentuoti