Dvarai

Ariogalos (Čekuvos) dvaro sodyba

Ariogalos dvaras žinomas nuo XVI a. Seniausiuose istoriniuose šaltiniuose jis vadinamas Čechavos, Čehuvos, Čehovo vardu. Buvusi Čėkuvos (Ariogalos) dvaro sodyba yra Šiaurės rytinėje Ariogalos dalyje, apie 700 m į Šiaurės rytus nuo žemaičių plento Kaunas – Raseiniai, 28 km nuo Raseinių. Čėkuvos dvaras pačiuose seniausiuose dokumentuose dažniausiai vadinamas Čėchavos arba Čekavos vardu. Istorikės S.Gasparavičienės teigimu jau pirmaisiais mūsų eros metais čia būta nemažos gyvenvietės, ką rodo ir dvaro teritorijoje prieškario metais rastos I-III a. Romos imperijos monetos. Tačiau XVII a. tai buvo tik nedidelis palivarkas įėjęs į Tautvilų – Blinstrubų valdas. XVIII a. pabaigoje dvarą valdė Šemetų giminė, kuri jį išplėtė ir ekonomiškai sustiprino. 1861 m. dvaras priskiriamas prie stambesnių ir pažangesnių Kauno apskrities dvarų. Tuo metu čia veikė degtinės varykla ir plytų fabrikėlis. Manoma, kad plytinė gamino plytas iš kurių pastatyti dvaro rūmai, o vėliau, baigus statybas ji sunyko. Po 1863 m. sukilimo dvaras buvo sekvestruotas ir iš Šemetų atimtas.1868 m. dvaro savininkė tapo Lidija Miler. Po jos mirties, 1902 m. dvarą su Daugėliškių ir Gaiželės palivarkais žemes paveldėjo A. Mileris.

Vienu iš dvaro valdytojų buvo Belazaras. XIX a. dvaras priklausė Miuleriui, o vėliau – Morkui. Rekonstruojant dvaro rūmus, buvo rastas įrašas – 1640 m. Spėjama, kad tai pirmųjų rūmų pastatymo data. 1940–1951 m. čia veikė vidurinė mokykla, o po rūmų rekonstrukcijos (1963 m.) – Ariogalos tuberkuliozinė ligoninė. Po to, kai ji iš čia buvo iškelta, statiniai liko be šeimininkų, greitai ėmė nykti.

Iki mūsų dienų išliko pagrindinis pastatas – stačiakampio plano dviejų aukštų tinkuotas dengtas šiferiu rūmų pastatas su kai kuriais dekoro elementais fasade bei akmenų mūro sandėlys. Čėkuvos parkas pokario metais buvo sutvarkytas ir išplėstas. Dabar tai vietinės reikšmės saugomas parkas. Kiti pastatai nepataisomai sunaikinti žmonių, laiko, buvusios to meto politikos.

Papildoma informacija:

Atgimimo metais didžioji dvaro sodybos dalis buvo grąžinta broliams Morkiams. Neturint galimybės pasirūpinti nykstančia dvaro sodyba, ji buvo parduota. Dabartinis sodybos savininkas UAB „Hillcrest“, įgaliotas asmuo Stasys Bružas. Šiuo metu tvarkoma teritorija, koncervuoti avarinės būklės pastatai, rengiamas projektas Struktūrinių fondų paramai gauti „Ariogalos (Čėkuvos) dvaro restauracija ir pritaikymas viešojo turizmo poreikiams“. Tai dar vienas dvaras Raseinių rajone einantis atgimimo keliu.

Apie autorių

dvarininkas

Teksto komentarai

Komentuoti